Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye Cumhuriyeti devleti ile İngiltere devleti arasında imzalanmış anlaşma olan Ankara Anlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarının İngiltere vatandaşlığını nasıl alabileceği konusunda bilgiler yukarıda dikkatinize sunulmuştur. Aşağıda ise; Ankara Anlaşması ile İngiltere vatandaşlığı alma sürecine sıkça sorulan sorular derlenmiştir. 

Ankara antlaşması başvurularının sonuçlanma süresi ne kadar sürüyor?

Ankara Anlaşması vizesi başvuruları kısmen değişiklik göstermesine karşılık maksimum 30 günde sonuçlanmaktadır. Ancak Ankara Anlaşması vize başvurularının sonuçlanma süresi zaman zaman degisebilecektir. Ankara Anlaşması 2-3 haftalık bir sürede de sonuçlanabilir. 

Ankara antlaşması vize başvurularının olumsuz (ret) sonuçlanırsa itiraz edebilirmiyim?

Ankara anlaşması vize başvuruları olumsuz sonuçlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının itiraz hakkı mevcuttur. Ancak Ankara Anlaşması vize başvuru sahibinin viz başvuru geçmişinde olumsuz bir durum ve hali hazırda başka bir vizesi olup süresi bitmiş ise Ankara Anlaşması vize başvuru reddi hakkı ''Appealrights''ı kullanabilir. 

Ankara antlaşması vizesi ile İngiltere'de başka bir şirkette çalışılabilir miyim ?

Ankara Anlaşma vizesi başvuruları olumlu sonuçlanmış türkiye vatandaşları bu vizeleri ile İngiltere'de başka bir iş yerinde çalışma hakları yoktur. Ankara Anlaşması imkanlarından yararlanabilme koşulu olan kendi iş yerini açma uygulaması ihlal edilmemelidir. 

Ankara Anlaşması Vizesi ile hem kendi işimi yapıp hemde farklı firmada çalışa bilir miyim? 

Ankara Anlaşma vizesini almış kişiler Ankara anlaşması vizeleri ile İngiltere devletinde hem kendi işlemlerini yapıp hemde ek bir işte çalışmaları anlaşma uyum koşulları gereğince yasak bir uygulamadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ankara Anlaşması vizeleri ile başka bir firmada ek iş yapamaz. Ankara Anlaşması sahibi farklı bir firmada iş hayatına devam edecek olması halinde ise İngiltere devletinin Oturum İzni belgesini edinmelidir. 

Ankara Anlaşması vizesi başvuruları sırasında Mülakata çağırılacak mıyım ?

Türkiye'den yapılan başvurularda yalnızca ihtiyaç duyulması halinde müracat eden kişi telefonla aranarak İngiltere İstanbul Başkonsolosluğuna mülakata çağırılabilir. Mülakat için talep etmeniz durumunda çevirmen Konsolosluk tarafından mülakat esnasında hazır bulundurulmaktadır. Evraklarınızın tam ve mülakatta sorulabilecek sorulara cevap verir içerikte hazırlanmış olması durumunda mülakata çağırılmadan vizenizin onaylanmasından büyük bir önem arzetmektedir.

Ankara Anlaşma vizesi ile eşimi ve çocuklarımı İngiltere'ye götürebilir miyim?

Ankara Anlaşma vizesi almış kişiler bu anlaşma ile eş ve çocuklarınıda vize alma koşuluyla İngiltere'ye götürebileceklerdir. Ankara Anlaşması vizesi almış kişiler eş ve çocukları içinde vize başvurusunda bulunup Ankara anlaşması vizesi almış eşin vize süresi kadar vizelerini alabilirler. 

Ankara Anlaşma vizesi başvurusu için ne kadar sermayem olmalı?

Ankara Anlaşması vize başvuru sürecinde kişinin İngiltere'de kendi şirketini açma koşulu olarak sermayesini Banka Bilgilerinde beyan etmek zorundadır. Ankara Anlaşma vizesi başvuru sahibi sermaye gösterim bilgilerini şahsi hesap bilgilerinde göstermesi gerekirken kişi, Ankara anlaşma vizesi başvuruları için üçüncü bir kişinin Banka bilgilerini paylaşamaz/beyan edemezler.

Gösterilen sermayenin kaynağının kantılayabilmek sermaye miktarı kadar önem arzetmekte olup temel olarak sermaye miktarı belirli bir süre içerisinde;

 • işletme kurulumu için gerekli sermaye ( Kurulum maliyeti, işiniz için gerekli ekipman , şirket açma işlemleri, tanıtım ve reklam giderleri,  v.b. ) +
 • işletme giderleri ( Kira, elektrik, su, internet, telefon, personel v.b.) +
 • barınma ve günlük ihtiyaçlarınızı ( kira, ulaşım, yeme içme, internet telefon v.b.) karşılayabilecek meblağ ,

olarak belirlenmektedir. Sermaye miktarı yapılacak olan işe göre farklılık göstermekte olup konusunda uzman danışmanlarımız İngiltere'de yapmak istediğiniz iş ve sektöre göre gereken sermaye miktarını sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.  

Ankara Anlaşma vizesi başvurularına borç alarak sermaye gösterebilir miyim?

Ankara Anlaşma vizesi başvuruları için sermaye bildirimi zorunludur. Sermayesini 3. bir kişiden temin etmiş kişiler yazılı olarak paranın ne için verildiğini (Borç, Hediye) bildirmek mecburiyetindedir. 

 

Ankara Anlaşma vizesi türlerine ilişkin bilgiler

Ankara anlaşma vizesi başvurularında bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları iki farklı Ankara Anlaşma vizesi başvurularında bulunabileceklerdir. 

İngiltere'de kendi şirketini kuracak kişileri Ankara Anlaşmasının bir kategorisi olan ''Turkish Business Person'' vizesine müracaat etmeleri gerekmektedir. 

İngiltere'de bir şirkette çalışmak için ülkeye giriş yapcak kişiler ise ''Turkish Employed'' vizesine müracaat etmelidir.

İngiltere devletinin iki vize kategoriside ECAA (Ankara Anlaşması) içeriğine sahiptir. 

Ankara Anlaşma vizesi kategorisi olan ''Turkish Employed'' vizesi üzerinden İngiltere oturum alabilir miyim?

Ankara Anlaşma vizesinin bu kategorisi kişiye tek başına İngiltere oturum izni alma imkanı tanımamaktadır. Ancak bu vize de geçirilen süre (Turkish Employed) toplam 10 yıl aralıksız olarak İngiltere'de kalanlara verilen oturum kuralı (Long Residence Rule'' için sayılmaktadır. Şöyle ki; İlk 2 yıl öğrenci olarak son 8 yılda bu vize ile sürekli olarak İngiltere'de yaşamış iseniz 10. yılın sonunda İngilitere (İndenfinite) vizesi için başvuru gerçekleştirebilirsiniz. 

Ankara Anlaşma vizesi TurkishEmployed vizesine ilişkin bilgiler 

Ankara Anlaşma vizesi kategorisi olan ''Turkish Employed'' vizesi İngiltere'de aynı işverenin yanında kesintisiz olarak 12 ay çalışmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ekonomik bir başkaa koşula bakılmaksızın aynı iş yerinde İngiltere İşçi Vizesi ile çalışmaya devam edebilir. İngiltere çalışma izni vizesi kategorisine başvuru yapma hakkına ve izne verilen isim ''Turkish Employed'' vizesidir. 

Turkish Employed Vizesi için başvurusu nasıl yapılır?

Türkish Employed vizesi ingiltere'de Öğrenci vizesi veya Au Pair vizesi ile bulunan ve son 12 süresince iş yeri değişikliği yapmadan çalışmış Türkiye vatandaşları İngiltere Türkish Employed vizesi için başvuru gerçekleştirebilirler. 

Lütfen Dikkat! 

İngiltere AuPair vizesi ile ülkede bulunan kişiler en az 12 ay aynı aile yanında çalışmak mecburiyetindedirler. 

İngiltere AuPair vizesi ile yapılabileceklere ilişkin bilgiler

İngiltere AuPair Vizesi almış kişiler;

 • Son 12 ay aynı aile yanında çalıştığınızı ispatlama koşuluyla, aile yanında 1 yıl daha çalışılmasına izin veren "İngiltere Çalışma Vizesi" alabileceklerdir.
 • Birinci yıl sonunda, aynı aile yanında çalışmaya devam edilmesi koşuluyla, İngiltere Çalışma vizesi dördüncü yılınıza kadar birer yıl süreyle uzatabilirsiniz.
 • Üçüncü yıl sonunda, farklı bir aile yanında çalışabilirsiniz.
 • Dördüncü yıl sonunda, herhangi bir iş dalında ve herhangi bir işveren yanında çalışmak için, İngiltere Çalışma vizenizi birer yıl olmak üzere dilediğiniz süre kadar uzatabilirsiniz. Bir diğer tabirle, dördüncü yılınızın sonundan itibaren, İngiltere'de AuPair'lik yapmak zorunda değilsiniz. Farklı bir işveren için, istediğiniz işte çalışabilirsiniz.
 • 10. yılınızdan sonra, İngiltere'de süresiz oturum izni için (ILR-IndefiniteLeavetoRemain) başvurabilirsiniz.

İngiltere'de Öğrenci veya Yasal Çalışma İzni Sahibi İseniz:

 • Son 12 ay aynı işverende çalıştığınızı ispatlamanız koşuluyla, bu işveren için İngiltere çalışma vizenizi 1 yıl süreyle daha uzatabilirsiniz.
 • İngiltere çalışma vizeniz ile İngiltere'de geçirdiğiniz birinci yıl sonunda, Aynı işveren için çalışmaya devam etmeniz şartıyla, İngiltere çalıma vizenizi üçüncü yılınıza kadar kalan süre için uzatabilirsiniz.
 • İngiltere çalışma izni ile İngiltere'de geçirilen üçüncü yıl sonunda, İngiltere vizenizi bir yıl daha uzatabilirsiniz ancak bu dördüncü yılınızda isterseniz, aynı iş kolundaki bir başka işveren yanında çalışabilirsiniz.
 • İngiltere çalışma vizeniz ile İngiltere'de geçirdiğiniz dördüncü yıl sonunda ise, işvereninizi ve iş dalınızı değiştirebilirsiniz. Bir diğer tabirle, kendi bulacağınız bir başka iş dalında ve istediğiniz başka bir işveren yanında çalışma hakkınız olur ve vizenizi her 5 yılda bir istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

İngiltere Çalışma İzni Vizesi için Eş ve Çocukların durumuna ilişkin bilgiler 

İngiltere Çalışma vizesi ile, bakmak zorunda olduğunuz 18 yaşından küçük çocuklarınız ve eşiniz de sizinle birlikte İngiltere'de kalmaya devam edebilir. Eş ve çocuklarınıza ilk 3 yıl için, İngiltere çalışma izni vizesi verilmez. Ancak, devlet okullarında eğitim almaları mümkündür. Eş ve çocuklara, 3. yıldan sonra istedikleri işte çalışmaları için İngiltere Çalışma Vizesi izni başvuru hakkı tanınır. 

İngiltere Ankara Anlaşma vizesinde ofis açmak gerekiyor mu ?

Ankara Anlaşma vizesi ile İngiltere devletinden işyeri, ofis vey büro açma zorunluluğunuz bulunmaz. İngiltere Ankara Anklaşma vizesi ile free-lance çalışabilirsiniz. 

İngiltere Ankara Anlaşma vizesiyle bir firmaya ortak olunur mu? 

İngiltere ankara Anlaşmasına bir firmaya ortak olarak başvuru yapabilirsiniz. Ancak söz konusu İngiltere viesine başvuru yapabilmek için en az %51 hisse oranınızın olması zorunludur.  Ayrıca bu oran gelir ve gider dengesi açısından yeterli olmak zorundadır.