İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta ilköğretim, lise, dil kursu, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin, eğitim amacıyla bu ülkeye girişleri öncesinde İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.İngiltere Konsolosluğu, Tier 4 Öğrenci Vize başvurularını, yaş gruplarına bağlı olarak iki kategori de değerlendirmeye almaktadır. 16 yaş ve üzeri öğrenciler için  İngiltere Tier 4 (General) vizesi;  4-17 yaş aralığında ilköğretim ve lise eğitimini Birleşik Krallık’a bağlı kurumlarda alacak öğrenciler içinde Tier 4 (Child) vizesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi Puana Dayalı Sistem :

İngiliz Hükümeti, İngiltere Öğrenci Tier 4 Vizesi için iki kategoride başvuru yapacakları da  puanlama sistemine tabi tutmaktadır. Tier 4 vizesi için öğrencilerin toplam 40 puan toplaması zorunludur. Bu puanlamanın en önemli kısmını İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan alınanKabul Mektubu (CAS Belgesi) oluşturmaktadır. Tier 4 vizesi için Kabul Mektubu 30 puan; İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olanmaddi teminatın beyanı 10 puandır. Toplamda 40 puan elde eden başvuru sahipleri, Tier 4 vizesine başvuru yapmaya hak kazanır. Bu puanlama sistemi içinde beyan edilen bilgilerin, İngiltere Tier 4 vize başvurularında resmi makamlara yasal olarak ilgili evraklarla da kanıtlanması mecburidir.


Tier 4 Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklara İlişkin Önemli Hususlar:

İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi için gerekli evraklar içinde CAS Belgesi önemli bir yer tutmaktadır. CAS Belgesinde yer alan bilgiler doğrultusunda beyan edilen evraklarla başvurunun hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Tier 4 eğitim sponsorunun hazırladığı CAS Belgesi içeriği ile ibraz edilen dökümanların birbirini onaylaması gereklidir. Tier 4 vize başvurusu için gerekli olan evrakların asıllarının yanında fotokopileri de sunulmalıdır. Belgelerin asıllarının teslim edilmemesi halinde başvurunun ertelenme ve reddedilme riski ortaya çıkarken, asıl belgelerin fotokopilerinin hazır olmaması durumunda ise, asıllarının iade edilmemesi söz konusu olabilir. İngiltere Öğrenci Vizesi Tier 4 başvurusunun İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, İngilizce olmayan destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi zorunludur. Tercüme edilen belgelerin doğrulama amacıyla asıllarıyla birlikte sunulması önemlidir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi gerekmektedir. Bu tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzasının bulunması önemle tavsiye olunur.

İngilizce dil bilgisinde aranılan yeterlilik, Tier 4 vizesi için geçerliliği bulunan en önemli koşuldur. Tier 4 vizesi ile İngilizce eğitim alacak öğrencilerin en az B1 seviyesinde;  NQF 6 ve üzeri düzeyde İngilizce eğitimi alacakların ise en az B2 seviyesinde İngilizce bilme zorunluluğu bulunmaktadır. Tier 4 (Child) vize başvuru sahipleri için bu zorunluluk geçerli değildir.

Önemli Not: 6 Nisan'dan itibaren Tier 4 vizesi başvurusu öncesinde IELTS sınavına girmesi gereken öğrencilerin özellikle IELTS for UKVI (SELT-Secure English Language Test) testine   girmeleri ve test raporunu ibraz etmeleri gerekir. 

Ayrıca,Tier 4 vizesi için Birleşik Krallık’ta eğitim kurumu olarak sponsor desteği veren okulların listesine gov.uk home office ve UK NARIC sitesinden ulaşabilirsiniz. Resmi sponsor desteği veren İngiliz eğitim kurumu tarafından başvuru sahibinin eğitim seviyesi için başvurunun 3 ay öncesinde yasal olarak onaylanması önemlidir. Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora diplomalarını Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir