Brexit’te son durum

İngiltere bir süre daha Avrupa Birliği'nden çıkamayacak

İngiltere'de Yüksek Mahkeme, ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına yönelik müzakerelerin (Brexit) Parlamento onayı olmadan başlayıp başlayamayacağına dair kararını açıkladı. Mahkeme, Brexit kararının Parlamento tarafından onaylanması gerektiğine karar verdi.

Buna göre İngiltere hükümeti tarafından açıklanan yol haritası işletilemeyecek. Şu anki durumda İngiltere hükümetinin Brexit konusunda İngiltere Parlamentosu’ndan onay alması gerektiği için İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılıp ayrılamayacağı da Parlamento görüşmeleri sonrasında ortaya çıkacak.

Avrupa Birliği kapsamında verilmekte olan Ankara Antlaşması vizesi almak isteyen vatandaşlarımızın Brexit konusunu yakinen takip ettiklerini biliyoruz. Yeni sürecin ne kadar süreceği ve bu süreç sonunda nasıl bir karar alınacağı henüz net değil.

Parlamento’da görüşmeler sonrasında Brexit referandumu onaylanmazsa bu durumda referandum yok hükmünde sayılacak. Onaylandığı takdirde ise İngiltere hükümetinin yeni bir takvim açıklaması gerekecek.

Referandum kararının onaylanması durumunda anlaşmanın Parlamento’da görüşülme süreci de devreye gireceğinden Ankara Antlaşması ile İngiltere’de iş kurmayı düşünen vatandaşlarımız Brexit’ten etkilenmemeleri için daha fazla zaman kazanmış oldular.

Parlamento’dan onay çıkmaması durumunda ise İngiltere, Avrupa Birliğinden yeni bir oylama ve referandum sürecine girmediği sürece ayrılamayacağından Ankara Antlaşması Vizesi bu gün olduğu gibi sıkıntısız şekilde devam edecektir.

İngiltere Avrupa Bildiğinden çıkacak mı? Ankara Antlaşmasını Brexit nasıl etkiler, İngiltere'de referandum iptal mi edildi? Brexit iptal mi edildi ? sorularının yanıtları bu makalemizde.