Avrupa Vatandaşları Eş Vizesi (EEA)

Avrupa Ekonomik Alanı Aile Vizesi, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) vatandaşlarının, EEA uyruklu olmayan aile bireylerini İngiltere'ye getirmelerini sağlayan bir vize türüdür. Bu kapsamdaki başvurularin ücreti cok dusuktur, ornegin £55 gibi. Bütün EEA vatandaşı olmayan ve İngiltere'de uzun süreli kalmak isteyen aile bireyleri bu izni almak zorundadır. 

EEA uyruklu aile ferdi İngiltere dışında ise ve Avrupa Ekonomik Alanı Aile Vizesine başvuracak kişi ile beraber seyahat etmiyorsa, EEA uyruklu olmayan başvuru sahibi bu vize türü altında başvuru yapamamaktadır. 

Başarılı başvurulara 5 yıllık süreyle bir vize verilmektedir. Bu sürecin bitiminde ise İngiltere'de sürekli oturum için başvuru yapma hakkınız doğmaktadır. 

Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri 

Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşil Krallık, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya. 

İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç Avrupa Birliği üyesi değildir. Fakat, Birleşik Krallık'ta yaşama ve çalışma konusunda Avrupa Birliği vatandaşları ile aynı haklara sahiptir. Başvuru Şartları 

Bu vize başvurusunda istenen belgeler başvuru sahiplerinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Başvurularda genelde istenen belgeler şu şekildedir:

  • Eşinizin/sponsorunuzun (EEA uyruklu) İngiltere'de yaşıyor olması
  • Eşinizin/sponsorunuzun (EEA uyruklu) vasıflı bir kişi (qualified person) olması
  • Eşinizin/sponsorunuzun (EEA uyruklu) Avrupa Sağlık Sigortası (European Health Insurance)
  • Eşinizin/sponsorunuzun (EEA uyruklu) sizi ve kendisini geçindirecek miktarda gelirinin olması
  • İlişkinizini kanıtlayan belgeler
  • Evlenmemiş eşlerin/partnerlerin, en az 2 yıl boyunca, evlilikte olduğu gibi, bir ilişki içinde ve aynı çatı altında yaşıyor olması.

Aşağıda belirtilen kategorilerden biri altında iseniz, vasıflı kişi (qualified person) olarak sayılabilirsiniz.

  • Resmi olarak bir firmada ya da serbest meslek sahibi olarak çalışan
  • Öğrenci
  • Maddi Yeterlilik (self-sufficient)

Başvurabilecek olan Aile Fertleri 

EEA veya İsviçre vatandaşı bir kişinin EEA uyruklu olmayan İngiltere'de oturum iznine sahip olabilecek aile fertleri aşağıda belirtiliği gibidir.

EAA Avrup Vatandaşları için  Aile Birleşim vizesi konusunda uzman danışmanlarımız ailenizle birlikte İngiltere'de ailenizle birlikte mutlu bir yaşam kurmanız için yukarıdaki şartların eksiksiz olarak belgelendirilmesi ve vize talebinizin kabul edilmesi için sizlere her konuda yanınızda olacaktır.