Ankara Antlaşması Aile Birleşim Vizesi

İngiltere,  İskoçya K.İrlanda veya Galler'de ( Birleşik Krallık) yaşamakta olan ve İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi yardımıyla iş sahibi veya çalışan olarak yaşayanların, Birleşik Krallık veya AB üye ülke vatandaşı olmayan eş ve 18 yaş altındaki çocuklarının İngiltere'de beraber yaşamak üzere İngiltere vizesibaşvurusunda bulunma imkânları bulunmaktadır.

Aileler temelde İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olan kişinin bağımlısı olacakları için asıl başvuru sahibi olarak (iş sahibi veya çalışan) ne kadar vize alabilmişse o süreyle kısıtlı olacak şekilde İngiltere vizesi alabilmektedirler. Bu kapsamda İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile İngiltere’de/Birleşik Krallık’ta iş sahibi veya çalışan olarak kalan kişinin İngiltere vizesini uzatma zamanı geldiğinde aileler de vize uzatmalıdır. Ayrıca bu kişinin İngiltere Ankara Antlaşması Vizesiyenilenmediğinde ailelerin de İngiltere vizesi yenilenmez ve kişinin göçmenlik statüsünü değiştirdiğinde ailenin de göçmenlik statüsü değişir.

İngiltere Ankara Antlaşması Aile Birleştirme Vizesi için Genel Şartlar

 • Birleşik Krallık’ta/İngiltere’de yaşayan İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak yaşayan kişinin eşi 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • Eşlerin mutlaka kanunen evli olmaları gerekir. Kanunen evli olmadıkları eşler ve nişanlılar için herhangi bir göçmenlik hakkı talep edilemez.
 • Eşlerin mutlaka tanışmış, yüz yüze görüşmüş olmaları gerekir. 
 • Bağımlı olarak vize başvurusu yapacak olan çocuklar (öz, üvey veya evlatlık) 18 yaşından küçük olmalıdır.
 • Bağımlı olarak başvuru yapan üvey çocukların, vize ile ilgisi olmayan öz annesinin/babasının çocuğun üzerindeki hakları konusu da vize değerlendirmesinde ele alınacaktır. Bu nedenle 18 yaşından küçük çocukların velayetleri ve anne/babanın çocukla görüşme haklarına uygun bir başvuru yapılması gerekecektir.
 • Asıl başvuru sahibi, asıl göçmen olan kişi Ankara Anlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak vize alan kişidir. Bu kişinin eş ve 18 yaşından küçük çocukları bağımlı olarak değerlendirilir. Asıl göçmen olan eşin aylık/yıllık geliri hem kendi geçimini hem de ailesi İngiltere’ye/Birleşik Krallık’a yerleştikten sonra ailesinin geçimini sağlayacak düzeyde olmalıdır. Geçinmenin beli bir standardı yoktur. Yerel makamların belirlediği, aile büyüklüğüne göre minimum geçim düzeyine sahip aileler minimum düzeyde başvuru için yeterli kabul edilir. Maddi imkânları ne kadar genişse başvuru da o kadar başarılı olacaktır. Bu kapsamda asıl göçmenin gelirleri, birikimleri, harcamaları, ailesi yanına yerleştikten sonraki muhtemel harcamaları ve ortalama yaşam standartlarına göre farklılık gösterecektir.
 • Birleşik Krallık’ta/İngiltere’de yaşayan eşin maddi durumu yeterli değilse kendisine katılacak olan eşinin çalışması da gündemdeyse maddi imkanlara eşlerin her ikisinin de çalışması dâhil edilebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus sonradan Birleşik Krallık’a/İngiltere’ye gidecek eşin çalışacağı kesin bile olsa her zaman bu gelir hesaba katılarak değerlendirme yapılamayabilir. Sonradan giden eşin çalışabilecek olması her zaman faydalıdır ancak yine de asıl göçmenin yeterli geçim düzeyini ailesi için sağlayabilecek olması başvuru için daha faydalıdır.
 • Ankara Anlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak Birleşik Krallık’ta/İngiltere’de yaşayanların eş ve çocukların kendi maddi imkânları da vize başvurusunda destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Birleşik Krallık’ta aile olarak yaşanmak istendiği için bu ailenin ikametine imkân veren uygun standartlarda ve büyüklükte yerleşim imkânının olması gerekmektedir.
 • İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak Birleşik Krallık’ta/İngiltere’de yaşayanların aile bireyleri için vizeye başvurabilmesi için aile bireyleri ile devam eden ilişkisinin gösterilmesi gerekir yani aile bütünlüğünün sağlanıp sağlanmadığı da bu İngiltere vizesibaşvurusunda ispatlanabilmelidir. Aile bütünlüğünün korunduğu, iletişimin devamlılığı ile ilgili de başvuruyu desteklemek gerekir.
 • Ankara Anlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak yaşayanların eş ve çocuklarına asıl göçmen vasıtasıyla vize verilir. Yani iş sahibi veya çalışan olan eş herhangi bir sebeple göçmenlik statüsünü kaybederse aile bireyleri de mevcut statülerini kaybedeceklerdir.
 • İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak yaşayanların eş ve çocuklarına ilk verilecek olan vize Ankara Anlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak yaşayan eşin kalan vizesi kadar olacaktır. Bu vize ile Birleşik Krallık’a/İngiltere’ye giriş yapan ailenin, vize süresi dolmadan, Ankara Anlaşması Vizesi alan aile bireyi ile beraber, vize uzatmak üzere yeniden başvuru yapması gerekecektir. İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak yaşayanların eş ve çocuklarına verilen geçici vize ve sürekli vizeler yine İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile iş sahibi veya çalışan olarak yaşayanların hakları ile eşit düzeydedir. Yani İngiltere süresiz oturum ve vatandaşlık imkânları da asıl başvuru sahibiyle aynı olacaktır.
 • AB üye ülke vatandaşlarının aileleri de devlet sosyal yardımlarından, süresiz oturum hakkı elde edinceye kadar faydalanamayacaklardır. Bu nedenle gelecek planlarının bu şekilde yapılması gerekmektedir.

Ankara Antlaşması Aile Birleşim vizesi konusunda uzman danışmanlarımız ailenizle birlikte İngiltere'de ailenizle birlikte mutlu bir yaşam kurmanız için yukarıdaki şartların eksiksiz olarak belgelendirilmesi ve vize talebinizin kabul edilmesi için sizlere her konuda yanınızda olacaktır.